KİRAZ 0900 ZİRAAT

İhracat için en uygun çeşit olan bu kiraz taşımaya dayanıklılığı ile bilinmektedir.  Türkiye’den yapılan kiraz ihracatı’nın %90 gibi büyük bir bölümü bu kiraz çeşidi ile karşılanmaktadır.

Avrupa’da Türk Kirazı olarak bilinen bu çeşit iri, uzun saplı, meyve kabuğu kırmızı, meyve eti açık kırmızı, sert, gevrek ve suludur. Rakıma bağlı olarak Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında olgunlaşır.

ÜRETİM AYLARI : MAYIS – HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS

KİRAZ KORDIA

İri ve kalp şeklinde olan bu çeşit oldukça verimlidir. Meyve eti çok sert, dokulu, koyu kırmızı ve pembe çizgilidir.

Kabuk rengi koyu kırmızıdır. Hafif aromalı, şeker – asit dengesi iyi olan bir çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ

KİRAZ REGINA

Oldukça verimli olan bu çeşit çok iri, uzun saplı, koyu parlak kırmızı renkte olup kalp şeklindedir.

Meyve eti kırmızı, sert, sulu, ince dokulu ve çok gösterişlidir. Haziran ayı sonu ve Temmuz ayının ilk haftası hasat edilmektedir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ

ŞEFTALİ EARLY RED

Erken hasat olan çeşittir. Orta irilikte meyveleri tahmini 125 gr.’dır. Basık şekilli, az ekşi ve az suludur.

Meyve eti sarı renkli, etsi yapıda ve çekirdek ete bağlıdır. Kabuk rengi sarı zemin üzerine parçalı kırmızıdır. Haziran’ın ortalarında hasat edilir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN

ŞEFTALİ DIXIRED

Türkiye’de Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetiştirilen orta mevsim çeşitidir. Meyvesi 175 gr. ortalama iriliğe sahiptir. Basık şekilli, tatlı ve orta derecede suludur. Meyve eti sarı renkli, az lifli ve çekirdek ete bağlıdır.

Kabuk koyu sarı zemin üzerine karışık kırmızı renktedir. Dönemine göre en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ

ŞEFTALİ CREST HAVEN

Ege ve Marmara Bölgesinde yetiştilen ve hasatı geç olan bir çeşittir. Meyvesi iri ve yuvarlak şekilli, tatlı ve çok suludur. Meyve eti sarı renklidir. Çekirdek etten ayrıdır, lifli bir yapıya sahiptir.

Kabuk rengi sarı zemin üzerinde koyu kırmızıdır. Ağustos ortası hasat olgunluğuna ulaşan oldukça kaliteli bir çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS

KAYISI MOGADOR

Bu çeşidin meyveleri oval şekilli, 75 – 100 gr. ağırlığında, turuncu zemin üzerine kırmızıdır.

Lezzet özellikleri üst seviye olup meyve eti sert ve çatlamaya dayanıklıdır. Nisan – Mayıs aylarında pazara sunulur. İhracat değeri olan bir kayısı çeşitidir.

ÜRETİM AYLARI : NİSAN – MAYIS

KAYISI BEBECO

Orta mevsim ürünü olan bu kayısı sofralık bir çeşitdir. Meyveleri yuvarlak şekilli, 35 – 50 gr. ağırlığında ve sarı renklidir. Meyve eti orta sertlikte sulu ve kokuludur.

Talebi oldukça yüksek ve uzun yola dayanabilmesi sebebiyle ihracat için çok tercih edilen bir çeşittir. Mayıs – Haziran aylarında hasatı yapılmaktadır.

ÜRETİM AYLARI : MAYIS – HAZİRAN

KAYISI TYRINTHE

En erken hasatı yapılan kayısı çeşitlerden bir tanesidir. Ortalama 41 gr. ağılığında meyveli olan bu çeşit üçgen şekildedir.

Meyve kabuk rengi genelde kırmızı, eti sert ve açık turuncudur. Az sulu, az aromalı ve çekirdeği acı olan bir çeşittir. Terchil edilen ve iyi kaliteli bir çeşit olduğundan dolayı ihraç değeri olan bir üründür. Mayıs – Haziran aylarında pazara sunulmaktadır.

ÜRETİM AYLARI : MAYIS – HAZİRAN

ERİK ANGELINA

Meyveleri alttan ve üstten basık olips şekilli, orta çizgisi belirgin, mor kabuklu ve beneklidir. Meyve eti sarı renkli ve dayanıklıdır.

Meyve eti çekirdekten kolay ayrılır. Meyveler ortalama 50 mm eninde, 40 mm uzunluğunda ve 75gr. ağırlığındadır. Soğuk hava tesislerinde Şubat – Mart aylarına kadar depolanabilir.

ÜRETİM AYLARI : EYLÜL – EKİM – KASIM – ARALIK

ERİK BLACK DIAMOND

Meyveleri orta irilikte, hafif basık ve kabuğu’nun üzeri dumanlıdır. Meyve kabuk rengi pembe, mor ve siyah tonları’nın karışımı olup, sarı beneklidir.

kırmızı renkli, sert ve orta suludur. Meyveler ortalama 50 mm eninde 40 mm uzunluğunda ve 70 gr. ağırlığındadır. Ağustos ayının ilk haftası hasatına başlanır.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL

ERİK BLACK AMBER JAPON

Meyveler orta irilikte, hafif basık yuvarlak ve dumanlıdır. Kabuk rengi siyahımsı olup üzerinde benekler vardır. Meyve eti sarı renkli, sert ve orta suludur.

Hoş bir kokuya sahip olup, çekirdek ete bağlıdır. Akdeniz Bölgesinde Haziran ayı’nın 3. haftasından Temmuz ayı’nın sonuna kadar hasatı devam eder.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL

ERİK BLACK SPLENDOR JAPON

Meyveleri iri, yuvarlak ve dumanlıdır. Kabuk rengi morumsu siyahtır.

Meyve eti koyu kırmızı, sert, sulu ve lezzetlidir. Akdeniz Bölgesinde Haziran ayı’nın ikinci haftasında hasat edilir. Elle işlemeye ve yola dayanıklı bir çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL

AYVA

Ülkemizde çoğunlukla Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde yetiştirilir.

Eşme Ayvası : Ülkemizde en çok yetiştiriciliği yapılan çeşittir. Meyveleri yuvarlak, sap kısmına doğru biraz uzun, bol sulu ve tadı mayhoş’tur.

Ekmek Ayvası : Meyveleri iri, sap kısmı hafif dar, karın kısmı geniş, az tüylü, meyve eti gevrek, sulu ve tadı mayhoş’tur.

Limon Ayvası : Pazar değeri yüksek, meyvesi küresel, sap kısmına doğru uzunumsu yapıdadır. Meyve kabuğu limon sarısı renkte, meyve eti sarımsı renkte, sert, sulu ve tadı mayhoş’tur.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART

ELMA

Ülkemizin güzel şehirlerinden Niğde, Isparta ve Karaman’da yoğunlukla üretilen elma hasat zamanı piyasaya sunulduğu gibi soğuk hava depolarında farklı dönemler için bekletilmektedir.

Ülkemizde en çok bulunan çeşitleri ise : Golden ve Starking Red Delicious başta olmak üzere Grany Smith, Gala ve Fuji çeşitleri de bulunmaktadır.

ÜRETİM AYLARI : EYLÜL – EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART

İNCİR (BURSA SİYAHI)

Bursa Siyahı olarak bilinen ve kendine has sert meyve yapısı, büyüklüğü ve uzun raf ömrü ile Avrupa ve diğer dış pazarlarda en çok tercih edilen ürün olduğu gibi dünyanın en kaliteli siyah inciri olarak da bilinmektedir.

Diğer çeşitlere göre yetiştiriciliğinde ilaç kullanımı gerektirmediği için ürün güvenliği de çok yüksektir. Meyveleri iri, yuvarlak, kabuk rengi koyu mor – morumsu siyahtır. Meyve eti dolgun, kabuk yapısı oldukça dayanıklı olduğundan dolayı yola dayanımı en iyi olan çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL – EKİM

İNCİR (SARI LOP)

Türkiye’de yoğunluğu Ege bölgesinden yer alan Büyük – Küçük Menderes havzaları arasında yetiştirilmektedir. Ortalama ağırlığı 60 gr. seviyelerinde olan Sarı İncir basık ve sarı renkli olmasının yanı sıra kolay soyulan bir meyvedir.

Hoş bir kokusu olan bu meyve Bursa Siyahı’ndan sonra en fazla ihraç edilen meyveler arasında yer alır.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS – EYLÜL

ÜZÜM RAZAKİ

Türkiye’de başta Denizli ve Aydın olmak üzere İzmir Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Razaki Üzüm Ağustos ayının sonlarında olgunlaşmaya başlar. Bir salkımı ortalama 400-500 gr. ağırlığında ve iri taneli, seyrektir. Çekirdekli olan bu üzüm adet başına 2-3 çekirdek içermektedir.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS – EYLÜL – EKİM

ÜZÜM YALOVA İNCİSİ

Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir. Temmuz ayında olgunlaşır.  Salkımları orta büyüklükte (400 – 550gr.), normal sıklıkta, dallı ve konik şeklindedir.

Bu üzüm çeşidinini taneleri yeşil ve sarı renkli olup 5gr. ağırlığında ve oval şekillidir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ

ÜZÜM TRAKYA İLKEREN

Türkiye’de İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Toplama esnasında tanelerin sap bağlantısının güçlü olmasından ötürü dayanımı iyi ve raf ömrü uzun olan bur ürün çeşidi ihracata çok elverişli bir çeşittir. Salkımları çok iri, dolgun (600 – 650gr.), ve sıktır.

Taneler mor renkli, yuvarlak ve çok iri (4-5gr.)’dır. Tane başına 2-3 adet çekirdek içermektedir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS

ÜZÜM CARDİNAL

Ülkemizin Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesinde yetiştirilmektedir. Temmuz ortası olgunlaşır. Salkımları büyüktür, ortalama 500 – 650 gr. civarındadır.

Silidirik ve seyrek tanelidir. Taneler kırmızı – mor renkte çok fazla iri ve yuvarlak şekillidir. Kabuğu orta kalınlıktadır. Tane başına 2-4 adet çekirdeği vardır.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS

ÜZÜM RED GLOBE

Geç olgunlaşan bir çeşit olan ve Türkiye ihracatı için önemli bir çeşit olan Red Globe Eylül – Ekim ayında tam olgunluğa ulaşır.

Salkımları büyüktür (ort. 1000 gr.) Taneler mora yakın kırmızı renkli olup, çok iri (12-14gr.) yuvarlak şekilli ve dolgun sıklıktadır. Tane başına 3-4 adet çekirdek içerir.

ÜRETİM AYLARI : EYLÜL – EKİM

ÜZÜM SUPERIOR ÇEKİRDEKSİZ

Türkiye’dede Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Erken yetişen çeşitlerdendir. Temmuz ayı sonunda olgunluğa ulaşır.

Salkımları çok iri (750 gr.) sık veya çok sık yapıdadır. Taneleri iri (5gr.) yeşil – sarı renkli, kısa ve oval şekilli ve çekirdeksiz bir üzüm çeşitidir..

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS

ÜZÜM SULTAN ÇEKİRDEKSİZ

Sultan Çekirdeksiz üzüm sofralık olarak ihracatın % 98 lik büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bu üzümün salkımları orta irilikte (450 – 500 gr.) ve normal sıklıktadır. Üzüm taneleri küçük, yeşil ve sarı arası bir renktedir. Kabukları oldukça ince olup çekirdeksizdir. Kurutmalık üzüm için çok iyi ve tercih edilen bir çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS – EYLÜL – EKİM – KASIM

NAR HİCAZ

Antalya Batı Akdeniz Denetim Enistitüsü aracılığı ile tescili yapılmış bir çeşittir. İç ve dış pazarda en çok tercih edilen nar çeşitidir.

Türkiye nar ihracatı’nın çoğunluğunu karşılamaktadır. Uygun koşullar sağlandığında 6 ay kadar depolanabilir olması önemli tercih sebeplerindendir. Kabuk rengi kırmızı, tane rengi ise koyu kırmızıdır.

Mayhoş ve sert çekirdekli danelere sahiptir. Meyvelerin çapı 65 – 95 mm, meyve ağırlığı 150 – 400 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT

NAR WONDERFULL

Erken olgunlaşan bu nar çeşidir koyu kırmızı dış kabuğa ve kırmızı iç tanelere sahiptir. Nar büyüklüğü orta-büyük arası olup daneleme için uygun bir çeşittir.

Mayhoş ve lezzetli bir tada sahiptir. Raf ömrü’nün uzunluğu, depolamaya oldukça uygun olması nedeniyle tercih edilir dünyadaki en popüler çeşittir. Özellikle Avrupa pazarı için talep edilen çeşitlerin arasında yer almaktadır.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK

ÇEKİRDEKSİZ NAR (CANER)

Ülkemize Dr. Caner Onur tarafından kazandırılmış olan bu nar çeşidi çekirdeksiz nar olarak ülkemizde bilinmektedir.

Depolamaya uygun yapıya sahip olan çekirdeksiz nar büyük boyutta ve ağırdır. Kabuk rengi koyu kırmızı, dane rengi bordo ve koyu kırmızıdır. Kabuk rengi ve büyüklüğü tatmin edici olduğu için son yıllarda ihraç edilmeye başlanmıştır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT

CENNET ELMASI

Türkiye’ye getirildiği tarih bilinmemekle birlikte ülkemizde çok eskiden beri cennet elmasıı yetiştirilmektedir. Bir subtropik iklim meyvesi olan cennet elması Türkiye’de en çok Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Bu ağaç türü kışın yapraklarını döktüğü için daha serin yerlerde de özellikle Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM

ARMUT SANTA MARİA

Türkiye de armut hemen hemen her ilimizde her bölgemizde yetiştirilmektedir. Ağaç sayısı açısından Ege Bölgesi ilk sırada gelir, Ege Bölgesini Marmara Bölgesi takip etmektedir. Meyve verimi açısından Marmara Bölgesi ilk sırada Ege Bölgesi ikinci sırada yer almaktadır.

Ülkemiz şehirleri arasında ise Bursa armut üretiminde birinci sırada Ankara ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde ise armut üretimi yapan ülkeler arasında ülkemiz ilk sırada yer almaktadır.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS

KAVUN

Türkiye’de yetişen başlıca türleri Topatan Hasanbey Van kavunu Altınbaş Kızılırmak Ankara kavunu kırkağaç(Manisa) kavunu gibi yerel tipleri yanı sıra pek çok yerli ve yabancı çeşitleri de kullanılmaktadır.

Kavunun en fazla yetiştirildiği iller Diyarbakır – Van – Ankara – Manisa – Balıkesir ve Konyadır.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS – EYLÜL

KARPUZ

Karpuz yurdumuzun aşağı yukarı tüm bölgelerinde yetişmektedir. Ancak en çok yetiştirildiği yerler güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır ilimiz. Akdeniz bölgesinde adana ilimiz. İç Anadolu bölgemizde ise Ankara ve Çankırı illerimizdir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS