LİMON ENTERDONAT

Dünyada en çok Türkiye’de ve yoğunlukla Dogu Akdeniz Bölgesinde üretilmektedir. Erken hasatı olan olan bu limon türü Türkiye ihracatında en büyük paya sahiptir.

Limon şekli geniş, uzun ve silindiriktir. Meyve kabuğu ince, açık yeşil ve parlaktır. Meyve et rengi yeşilimsi sarı renktedir. Meyve çapı 55 – 60 mm, meyve ağırlığı 105 – 110 gr’dır. Meyve başına çekirdek sayısı 6-7 adet’tir.

ÜRETİM AYLARI : EYLÜL – EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK

LİMON LAMAS

Türkiye’de Enterdonatdan sonra en erken hasatı yapılan limon türü olan Lamas çok kaliteli bir limon çeşitidir. Depolamaya ve taşımaya oldukça elverişlidir.

Meyve büyüklüğü orta, uzun silindirik ve hafif boyun halkası vardır. Meyve kabuğu orta kalınlıkta, limon sarısı renginde düzgün ve parlaktır. Meyve et rengi sarıdır. Meyve çapı 60 – 65 mm, meyve ağırlığı 110 – 120 gr’dır. Meyve başına çekirdek sayısı 3-5 adet’tir.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT

LİMON İTALYAN MEMELİ

Doğu ve Batı Akdeniz’de farklı isimlerla anılan bu limon çeşidi İtalyan Memeli veya Kara Limon olarak biliniyor.

Yüksek kaliteli olup, saklama ve taşımaya elverişlidir. Meyveleri topaç gibi, meyve kabuğu limon sarısı renginde olup, hafif pürüzlü ve orta kalınlıktadır. Meyve et rengi sarıdır. Meyve çapı 60 – 65 mm, meyve ağırlığı 125 – 130 gr’dır. Adet başına çekirdek sayısı 8-9 adettir.

ÜRETİM AYLARI : EYLÜL – EKİM – KASIM

LİMON KÜTDİKEN

En eski bilinen ve en çok ihraç edilen limon çeşitimizdir. Türkiye’de geniş çapta yetiştirciliği yapılmaktadır. İç kalitesi ve kokusu bakımından dünyanın en kaliteli limonudur.

Saklama ve taşımaya son derece elverişlidir. Meyveleri elips şeklindedir. Meyve kabuğu açık yeşil, sarı veya parlak sarıdır. Meyve et rengi sarıdır. Meyve çapı 60 – 65 mm, meyve ağırlığı 120 – 125 gr’dır. Adet başına çekirdek sayısı 10-11 adet’tir.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT- MART

PORTAKAL WASHINGTON NAVEL

Akdeniz Bölgesinde en eski ve en çok bilinen portakal çeşitidir. Taze tüketim için satılan portakallar arasında en çok tercih edilen çeşittir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Büyük, yuvarlak – oval arası meyvelerin stil ucunda belirgin bir göbek mevcuttur. Meyve kabuğu koyu portakal renginde olup hafif pürüzlüdür. Meyve et rengi de portakal rengindedir. Çekirdeksiz olan bu meyvenin çapı 78 – 80 mm, meyve ağırlığı 200 – 250 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : ARALIK – OCAK – ŞUBAT

PORTAKAL NAVELINA

Akdeniz bölgesinde yetiştirilen oldukça verimli bir çeşit olup, hasatı Washington Navel’den 2 hafta daha erken yapılır.

Washington Navel’e göre daha küçük meyveleri olan bu çeşit aynı zamanda daha oval şekillidir. Meyveler iç olgunluğa kabuk renginden daha önce ulaşır. Meyve kabuğu kızıl turuncudur. Meyve eti portakal rengindedir. Çekirdeksiz olan bu meyve çapı 70 – 80 mm, meyve ağırlığı 200 – 250 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK

PORTAKAL YAFA (SHAMOUTI)

Ülkemizde özellikle Mersin bölgesinde yetiştirilen bu çeşit taze tüketim için idealdir. Depolama ve taşımaya oldukça elverişlidir.

Bu portakal hafif oval, kabuğu sarı portakal renginde ve pürüzlüdür. Meyve et rengi portakal – koyu sarı portakaldır. Meyve çapı 70 – 80 mm, meyve ağırlığı 190 – 200 gr’dır. Meyve başına çekirdek sayısı 2-3 adet’tir.

ÜRETİM AYLARI : ARALIK – OCAK – ŞUBAT

PORTAKAL VALENCIA

Ülkemizde yoğunlukla Akdeniz Bölgesinde üretimi yapılan bu çeşit en geç hasat olan ve en tatlı portakaldır. Sıcağa çok dayanıklı olan bu çeşit aromalı, lezzetli ve yüksek kalitelidir.

Meyveler basık, yuvarlak ve hafif ovaldir. Meyve kabuğu sarımtırak turuncu renkte ve hafif pürüzlüdür. Meyve et rengi sarımtırak turuncu – turuncu’dur. Çok az çekirdekli olan bu meyvenin çapı 65 – 70 mm, meyve ağırlığı 160 – 165 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : MART – NİSAN – MAYIS – HAZİRAN

MANDARİN SATSUMA

Ülkemizde özellikle Ege ve Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bu çeşit ihracatda önemli bir paya sahiptir.

Turunçgiller içinde soğuğa en dayanıklı çeşittir. Meyveler oldukça büyük ve yassı olmasının yanı sıra meyve kabuğu, sarı – portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Çekirdeksiz olan ve çok fazla tercih edilen bu meyvenin eti koyu portakal rengindedir. Meyve çapı 50 – 60 mm, meyve ağırlığı 95 – 110 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK

MANDARİN NOVA

Klemantin ve Orlando tangelosunun melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Soğuğa dayanıklı ve meyve kalitesi yüksek bir çeşittir. Meyveler büyük, hafif basık şekilli ve suludur.

Meyve kabuğu çok koyu olmayan portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Meyve eti portakal rengindedir. Meyve çapı 70 – 90 mm, meyve ağırlığı 160 – 180 gr’dır. Döllenmeye bağlı olarak meyve başına 5-20 adet çekirdek içermektedir.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK

MANDARİN MINNELOA

Türkiye’de Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bu çeşitin meyvesi aromalı, lezzetli ve hafif ekşidir.

Meyveleri oldukça büyük ve armudi görüntüye sahiptir. Meyvenin sap kısmı boyunlu bir yapıdadır. Meyve kabuğu koyu kırmızımsı – turuncu renkli olup, parlak ve düzgün görünümdedir. 1-2 adet çekirdeği bulunan bu meyve eti turuncu renkli, yumuşak ve suludur. Meyve çapı 50 – 60 mm, meyve ağırlığı 100 – 125 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART

MANDARİN FREMONT

Orta Dogu ülkelerine ihracatı yapılan bu mandalina türünün meyveleri yuvarlak ve küçüktür. Meyve kabuğu koyu kırmızı renkte, parlak ve pürüzsüzdür.

Meyve eti koyu portakal renginde ve yumuşaktır. Çekirdekli olmasına rağmen meyve suyunun lezzetli olması sebebiyle çok tercih edilen bu meyvelerin çapı 50 – 55 mm, meyve ağırlığı 60 – 80 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : ARALIK – OCAK – ŞUBAT

GREYFURT STAR RUBY

Batı Akdeniz Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bu çeşit taze tüketim için en fazla ihraç edilen çeşitler arasında yer alır.

Greyfurtlar içinde en koyu renge sahip olan bu çeşidin şekli yuvarlak ve hafif basıktır. Meyve kabuğu kırmızı renkte, pürüzsüz ve çok incedir. Çekirdeği çok az olan bu meyvenin eti kırmızı renkli, sulu ve lezzetlidir. Meyve çapı 100 – 110 mm, meyve ağırlığı 450 – 500 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART

GREYFURT RUBY RED

Dünyada en çok üretilen bu çeşit Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölgesinde en çok yetiştirilen çeşitlerden de biridir.

Aromalı, sulu ve kaliteli orta mevsim çeşitidir. Meyveler orta irilikte olup, basık yuvarlak ve salkım şeklindedir. Meyve kabuğu pembe sarı portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Adet başına 2-3 çekirdeği olan bu meyvenin eti açık pembe veya pembe renklidir. Meyvelerin çapı 90 – 95 mm, meyve ağırlığı 300 – 350 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART

GREYFURT RIO RED

Batı Akdeniz Bölgesinde en çok yetiştirilen çeşitlerden biridir. Uygun koşullarda dört aya kadar saklanabilen bu ürün taşımaya oldukça elverişlidir. Meyve şekli uzunumsu yuvarlak ve orta iriliktedir.

Meyve kabuğu koyu kırmızı ve pürüzsüzdür. 1-3 arası çekirdeği olan bu meyvenin eti koyu kırmızı renktedir. Meyve çapı 100 – 110 mm, meyve ağırlığı 400 – 450 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART

GREYFURT WHITE MARSH SEEDLESS

Batı Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bu çeşit Türkiye’nin en eski beyaz greyfurt çeşitlerindendir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Meyveleri hafif basık ve yuvarlaktır. Meyve kabuğu sarı renkli, düz, parlak ve incedir. Adet başına 2-3 adet çekirdek düşen bu meyvenin eti sarı, gevrek ve suludur. Meyve çapı 95 – 100 mm, meyve ağırlığı 300 – 350 gr’dır.

ÜRETİM AYLARI : KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN