DOMATES

Ülkemizde yoğun olarak Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sofrada tüketildiği gibi sanayide kullanılan domates hem açık alanlarda hem de seralarda yetiştirilir. Sanayide konserve ve salça yapılan domatesin ihracata yönetlim çeşitleri arasında salkım, pembe, oval, elika, kokteyl gibi çeşitleri ön plandadır.

Yaz aylarında açık alanda yetiştirilen domates kış aylarında ise seralarda yetiştirilmektedir. Bu nedenle yıl boyunca hasat edilip pazara sunulabilme özelliği taşımaktadır.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUB – MAR – NİS – MAY – HAZ – TEM – AĞU – EYL – EKİM – KAS – ARA

SALKIM DOMATES

Türkiye’de yoğunlukla Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sofrada tüketimde daha çok tercih edilmektedir. Yaz aylarında açık alanda yetiştirilen bu domates çeşidi kış aylarında ise seralarda yetiştirilmektedir. Bu nedenle yıl boyunca hasat edilip pazara sunulabilme özelliği taşımaktadır.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUB – MAR – NİS – MAY – HAZ – TEM – AĞU – EYL – EKİM – KAS – ARA

SALATALIK

Türkiye’de yoğun olarak Akdeniz Bölgesinde hem açık alanlarda hem de  serada yetiştiriciliği yapılmaktadır. Besin değeri düşük bir sebze olan salatalık yoğunlukla salata ve turşu yapımında kullanılır.

Çeşit olarak dikenli, silor ve kornişon gibi çeşitler ihracat açısından oldukça önemlidir. Domates gibi yetiştirilciliği yapıldığından 12 ay boyunca hasat edilip, pazara sunulmaktadır.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUB – MAR – NİS – MAY – HAZ – TEM – AĞU – EYL – EKİM – KAS – ARA

BİBER

Ülkemizde yoğun olarak Akdeniz Bölgesinde hem açıkta hem serada yetiştirilmektedir. Üretimin en yaygın olduğu il ise Antalya’dır.

İhracat’ta Sivri, Çarli, Macar, Bianca, Kapya, Dolma, Kalifornia ve Jalapon gibi çeşitler tercih edilmektedir. 12 ay boyunca hasat edilip pazara sunulmaktadır. Türkiye biberde kalite ve ihraç ettiği miktar bakımından dış pazarda önemli bir yere sahiptir.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUB – MAR – NİS – MAY – HAZ – TEM – AĞU – EYL – EKİM – KAS – ARA

PATLICAN

Hem tarlada hem de serada yetiştirilen bir üründür. Türkiye’de üretildiği illerin başında Mersin – Antalya – Hatay – Aydın ve Bursa gelir.

Türkiye’den Orta ve Doğu Avrupaya önemli miktarlarda patlıcan ihracatı yapılmaya devam edilmektedir. Genellikle uzun oval ve topak şekilli olanlar tercih edilmektedir. Hemen hemen bütün yıl hasatı ve pazara sunumu olan bir üründür.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN – MAYIS – HAZİRAN – EKİM – KASIM – ARALIK

KABAK

Türkiye’de bol miktarda yetiştiriciliği yapılan kabağın kendi içerisinde pek çok türü bulunmaktadır. Sakız kabağı bunların arasında en fazla tercih edilendir.

Açık yeşil renkli olan bu tür şekil olarak ince ve uzun bir yapıya sahiptir. İhracat açısından önemli bitki türleri arasında yer almaktadır. Haziran Temmuz ayları hariç sürekli pazara sunumu olan bir üründür.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN – MAYIS – AĞU – EYLÜL – EKİM – KASIM – ARA

HAVUÇ

Havuç koni biçimindeki etli kök kısmı için yetiştirilir ve en fazla bilinen türü turuncu renkte olanıdır. Türkiye Ankara’nın Beypazarı ilçesinde büyük bir bölümü yetiştirilmektedir.

Ankara’yı sırası ile Konya – Antalya – Hatay – Mersin – İzmir takip etmektedir. Konya’da yetiştirilen siyah havuç ise ilaç ve kozmetik sektörü açısından ihracat değeri yüksek olan bir çeşittir.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN – MAYIS – HAZİRAN – KASIM – ARALIK

LAHANA

Kış sebzesi olarak yetiştirilen lahana; kelle lahana, kantar lahana, brüksel lahanası, karalahana ve karnabahar gibi çeşitlere ayrılır.

Lahana’nın çeşitli tipleri pişirilerek yenildiği gibi çiğ olarak salata yerine veya turşu olarak da tüketilmektedir. Türkiye’de Beyazbaş olarak bilinen çeşit ihracat açısından en başta gelmektedir.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN – MAYIS – HAZİRAN – EKİM – KASIM – ARALIK

TURP

Genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilen turpun büyük bölümü Çukurova’da yetiştirilmektedir. Kazık köklü, beyaz, pembe, mor renkli, parçalı ve tüylü yaprakları olan bir bitkidir.

Yoğunlukla salata olarak ve çiğ tüketilir. Fındık turpu, bayır turpu, kırmızı turp, karaturp gibi çeşitleri vardır. İhracat’ta en çok kırmızı turp tercih edilmektedir.

ÜRETİM AYLARI : MART – NİSAN – MAYIS – HAZ – TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL – EKİM – KASIM

KARNABAHAR

Karnabahar açmamış çiçekleri yenilerek tüketilen, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin, antioksidan maddeler içeren bir kış sebzesidir.

Farklı renkleri olmakla birlikte, ülkemizde en çok beyaz renkli olan karnabahar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Raf ömrü uzun olan beyaz renkli karnabahar çeşitleri önemli miktarlarda yurtdışına ihraç edilmektedir.

ÜRETİM AYLARI : OCAK – ŞUBAT – MART – NİSAN – MAYIS – ARALIK

PATATES

Ülkemizde patates ülkemizin birçok yerinde yetişmesine rağmen, en çok İç Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir. En çok yetiştirilen şehirlerin başında ise Nevşehir ve Niğde gelmektedir.

ÜRETİM AYLARI : HAZİRAN – TEMMUZ – AĞUSTOS

KEREVİZ

Maydanozgillerden, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan, keskin kokulu yenilebilen bitki. Kereviz, Akdeniz ve Orta Doğu kökenli bir bitkidir. Yaprakları sarımsı beyaz renktedir. Yenilebilen bir bitki olan kereviz, turşu ve çorbalara koku verici olarak da katılır.

Türkiye’de “yumru kereviz” olarak bilinen kereviz türü Ege ve Marmara bölgelerinde bol miktarda yetiştirilir.

ÜRETİM AYLARI : AĞUSTOS – EYLÜL – EKİM

SOĞAN

Farklı iklim koşullarına sahip olan Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi hariç hemen her bölgede kuru soğan yetiştiriciliği yapılmakla beraber, yoğun olarak İç Anadolu, Akdeniz’in Doğusu, Orta Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde yapılmaktadır.

En fazla kuru soğan üretimi yapılan illerimiz ise Ankara ve Amasya’dır.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS

SARIMSAK

Anavatanı Orta Asya olarak bilinen sarımsak içinde A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. Doğal antibiyotik olarak hastalıklara karşı bir ilaç yerine kullanılabilir. Küçük başlar halinde, dişlerden oluşmaktadır. Pembe çiçekli, beyaz bir bitkidir. Türkiye’de de yetişmektedir.

Türkiye’de sarımsak bitkisinin %14’ü Kastamonu’da yetişmektedir. Kastamonu – Taşköprü sarımsağı en meşhur ve en iyi sarımsaklardandır.

ÜRETİM AYLARI : TEMMUZ – AĞUSTOS

PIRASA

Türkiye’de ise kamış pırasası en fazla Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara’da; kara pırasa ise Orta Anadolu ve Denizli’de yetiştirilir. Çokca iklim koşulunda yetişmeye elverişli olduğundan çoğu bölümde yetiştirilir ve bolca tüketilir.

ÜRETİM AYLARI : EKİM – KASIM – ARALIK – OCAK – ŞUBAT